Popüler arama motorumuz Google'ın son zamanlarda yeni bir algoritma denediği konuşuluyor. Bu konuda çok fazla bilgi olmasa da Google konusunda yetkili bir kaç insan bunu Amerika'daki bir kaç konferansta dile getirmiş.

Bu gelişmeler arasından orjinal olmayan web site içeriklerinin Google tarafından ayırt edilmesi konusu ağır basıyor. Google spama giren hareketlerin önüne geçmeyi deneyecek gibi görünüyor. Ayrıca blog sitelerinde yazılara verilen etiketlerin de kontrol sebebi olacağı gündemde. Mesela blog yazarı yayınladığı bir yazı için onlarca etiket kullanabiliyor. Etiket sayısını bol tutmak o yazıya bol ziyaretçi çekmek amaçlı ise bunu önleme amacı güdülüyor bu hareketle..

Orjinal içeriğe sahip siteleri üst sıralarda tutmak için elinden gelen herşeyi yapma amacı güden Google hangisi orjinal hangisi kopya -kaba tabirle araklanmış- ayırt edebilecek mi ilerliyen günlerde bunu daha iyi göreceğiz.

Şimdilik söyleyebileceğimiz şeylerden birisi Google'ın yazının orjinalinin bulunduğu siteyi kopya sitenin önüne geçirmekte zorlandığıdır. Kopyalayan site ilgili içeriğe dönük aramalarda yazının ilk yayınlandığı siteyi geride bırakmaktadır.

Son dalgalanmalar ile birlikte bir çok site binlerce ziyaretçisine veda etmiştir. Birden kesilen ziyaretçiler mağdur olan site sahiplerine kötü günler yaşatmaktalar. Program kurallarına uyan yüzlerce site bütün uyum ayarlarına rağmen aramalarda arka sayfalarda çıkmaktalar.

Daha önceki dalgalanmaları hep page rank güncellemelerine bağlıyorduk. Ancak artık kalıcı değişiklikler söz konusu sanırım. Çünkü üç aydır eski hitlerine kavuşmayan web siteleri var. Google bizler için önemli bir arama motoru.. Hem sempatik hem de kültürlü. Ama böylesi dalgalanmalar ile canımızı daha çok sıkacak gibi. Sahip olduğum sitelerin bir kısmı aramalardaki eski yerini çoktan kaybetti. Bazı yerlerde Google haklı bazı yerlerde ise ben ;) Mesela benim etiket sayımı veya yazılarımda geçen kelimeleri spam kabul etmiş olabilir. Bazı yazılarda mecburen bir kelime bir çok defa geçiyor. Ama neyi spam kabul etti veya etmedi bunu da net bilemeyince site sahiplerinin kafası karışıyor haliyle.. Yine de ne diyoruz? "Çok yaşa Google!" diyoruz.. :)

0 yorum

Tavsiye Siteler

  • Eğitim Forumları
  • Yemek Tarifleri
  • Bilgi Deposu
  • Etkinlik Marketi
  • Hastalıklar